Drzwi do łazienki - o czym powinniśmy wiedzieć?

drzwi do łazienki

 

Drzwi do łazienki oddzielają pomieszczenia o sporej różnicy wilgotności, dlatego podstawą jest ich wentylacja.

Jest ona ważna nie tylko z punktu widzenia trwałości drzwi, ale także, a właściwie przede wszystkim, cyrkulacja powietrza poprzez drzwi zabezpiecza łazienką (zwłaszcza ściany i sufity) przed skutkami nadmiernej wilgoci.

Warto też wiedzieć, że drzwi łazienkowe muszą spełniać pewne wymogi prawne, które są związane m.in. z naszym bezpieczeństwem.

 

Regulacje prawne drzwi łazienkowych - bezpieczeństwo przede wszystkim

kratka wentylacyjna do drzwi łazienkowych

Po pierwsze wymiary drzwi łazienkowych są określone prawem budowlanym – muszą one mieć szerokość co najmniej 80 cm (czyli rozmiar 80) i wysokość 2metry.

Jeśli chodzi o wspomniane regulacje prawne dotyczące bezpieczeństwa, to drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz, gdyż ułatwia to dostanie się do wnętrza w przypadku, gdy ktoś np. zemdleje w łazience. Przy okazji bezpieczeństwa warto jeszcze zaznaczyć, że najlepszy do łazienki jest zamek z rozetą, który w razie wypadku, np. właśnie omdlenia, pozwala łatwo otworzyć drzwi od zewnątrz (np. za pomocą śrubokręta czy monety). Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze zamka do drzwi łazienkowych.

 

Wentylacja – ważny element drzwi do łazienki

Jeśli chodzi o wentylację drzwi łazienkowych, to chyba najbardziej znana jest kratka wentylacyjna. Jest to rozwiązanie, które spełnia kolejny wymóg prawa budowlanego mówiący o tym, że sumaryczny przekrój otworów dla dopływu powietrza musi być nie mniejszy niż 0,022 m2.

tuleje wentylacyjne jeden rządtuleje wentylacyjne dwa rzędy

Kolejne typowe rozwiązanie to otwory wentylacyjne, które są osłonięte ozdobnymi nakładkami zwanymi tulejami wentylacyjnymi. Może to być jeden lub dwa rzędy tulei. Ten sposób wentylacji nie spełnia wyżej wspomnianego wymogu – dają one zbyt małą powierzchnię dla cyrkulacji powietrza, co nie zmienia faktu że są popularne.

 

podcięcie wentylacyjneCiekawym rozwiązaniem jest tzw. Podcięcie wentylacyjne – zamiast wycinania otworów w drzwiach wycina się na ich spodzie szczelinę (tak że otwór znajduje się między spodem drzwi a podłogą). Odpowiedniej wielkości szczelina spełnia warunek prawa budowlanego dotyczącego wentylacji.

szczeliny wentylacyjne drzwi łazienkowych

 

Rzadziej spotykaną metodą wentylacji w drzwiach są szczeliny wentylacyjne.

Szczelina ta rozciąga się na 80% szerokości skrzydła, ale po obu stronach drzwi jwst bardzo wąska z zewnątrz (szersza wewnątrz, co widać na przekroju obok).

Dzięki specjalnemu wyprofilowaniujest ona mało widoczna w porównaniu z innymi otworami wentylacyjnymi i nie jest możliwe zajrzenie przez nią do środka, a zapewnia przepływ powietrza podobny do tulei. 

 

 

 

Konto prowadzone przez bank:

ING Bank Śląski SA

 

nr rachunku bankowego:

86 1050 1588 1000 0090 9299  4186

 

 

 ing bank slaski logo

Zakład Usług Kominiarskich

adres pocztowy placówki ZUK w Dobrodzieniuul. Powstańców Śl.5

46-380 Dobrodzień

 

emailkominiarzdobrodzien@gmail.com

 

telefon kominiarze Dobrodzień

tel.602 767 393

tel.(34) 353 63 38

 

czynne: pon. - pt.   7.00 - 15.00

Zakład Usług Kominiarskich

adres pocztowy placówki ZUK w Dobrodzieniuul. Jałowcowa 5/5

41-806 Zabrze

 

emailkominiarzzabrze@gmail.com

 

telefon kominiarze Dobrodzieńtel.664 787 985

tel.602 767 393

tel.(34) 353 63 38

czynne: wt. - pt.  7.45 - 9.00